Strona główna : : Kontakt : Godziny Pracy : Biuletyn Informacji Publicznej : Galeria

GMINNO-PARAFIALNE DOŻYNKI W WIERZBICY25 sierpnia 2019 r. za plony podziękowali rolnicy z Gminy Wierzbica. Uroczystości dożynkowe rozpoczęto mszą dziękczynną odprawioną w Kościele w Wierzbicy przez ks. Krzysztofa Proskurę, proboszcza wierzbickiej parafii.
Podczas mszy zgodnie z ceremoniałem dożynkowym starostowie Anna Tomczyk i Robert Bakaj przekazali na ręce tut. Proboszcza chleb upieczony z tegorocznej mąki, zostały także poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez przedstawicieli sołectw z terenu gminy oraz chleb, którym podzielili się starostowie dożynek oraz przedstawiciele władz samorządowych Wójt Gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Wierzbica Krzysztof Szeliga z wiernymi zgromadzonymi na mszy.
Po zakończonej mszy odbył się koncert Orkiestry Dętej z Rejowca, która poprowadziła korowód dożynkowy na obiekt amfiteatru.
W dalszej części dożynek Wójt Gminy Wierzbica powitała wszystkich zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy. Wśród przybyłych na uroczystości byli m. in.: Beata Mazurek Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Walczuk, Monika Szumiłło - kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Daniel Rybaczuk - Departament Infrastruktury i Majątku Województwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji.
Po części oficjalnej, wszystkich zgromadzonych zaproszono do wspólnej zabawy z muzyką. Występy takich zespołów jak: Orkiestra Dęta z Rejowca, Sąsiedzi ze Staszyc, Wierzbiczanie, Seniorzy, Jarzębina z Czułczyc, Zespół Wrzos umilały czas uczestnikom imprezy. Jedną z atrakcji była także biesiada cygańska w wykonaniu zespołu cygańskiego, oraz zespołu Lubawa z Lubomla na Ukrainie. Na deser pozostawiono występy Patrycji Wilgos - laureatki Śpiewającego Słowika 2018, oraz zespół Bimber Boys, którego występ zgromadził rzesze fanów w różnym wieku. Do późnych godzin nocnych mieszkańcy Gminy Wierzbica mogli uczestniczyć w zabawie dożynkowej w klimacie lat 80-tych. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynek, dla których były przygotowane dmuchańce, karuzele, zjeżdżalnie.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się "Wielka Patelnia". Najlepsi mistrzowie kulinarni z Krakowa przygotowali dla 1000 osób kaszotto z warzywami i śmietaną z dodatkiem kurczaka. Był to pokaz wykorzystania zasobów naturalnych, z wykorzystaniem kaszy, ziół i warzyw typowych dla naszego regionu, a często zapomnianych, których uprawa jest obecnie znikoma. Pokaz został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
Tradycją jest, iż w trakcie dożynek nagradza się uczestników konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku I nagrodę w konkursie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich Olchowiacy. Pozostałe koła otrzymały nagrody i wyróżnienia, wśród wyróżnionych znalazły się: Wosk Małgorzata z Wierzbicy-Osiedle, Koło Gospodyń Wiejskich w Pniównie, Koło Gospodyń Wiejskich w Busównie, Koło Gospodyń Wiejskich w Koziej Górze, Koło Gospodyń Wiejskich, w Ochoży, Koło Gospodyń Wiejskich w Syczynie, Kasjan Sylwia z Chylina Wielkiego, Psuja Anita i Mirosław z Terenina, Koło Gospodyń Wiejskich z Olchowca, Prus Katarzyna z Helenowa, Buch Paulina z Bakus-Wandy, Koło Gospodyń Wiejskich w Staszycach.
Konkurs na tradycyjny chleb dożynkowy również cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłoszonych zostało 16 uczestników: Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbicy-Osiedle, Koło Gospodyń Wiejskich w Pniównie, Koło Gospodyń Wiejskich w Busównie, Koło Gospodyń Wiejskich w Busówno-Kolonii, Koło Gospodyń Wiejskich w Ochoży, Koło Gospodyń Wiejskich w Syczynie, Kasjan Sylwia z Chylina Wielkiego, Koło Gospodyń Wiejskich "Olchowiacy", Psuja Anita i Mirosław z Terenina, Koło Gospodyń Wiejskich z Olchowca, Prus Katarzyna z Helenowa, Grażyna Ziemba ze Staszyc, Renata Lewczuk - Mazur z Helenowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Kamiennej Góry, Matwiej Jolanta z Bakus-Wandy, Bejda-Urbańska Barbara z Olchowca-Kolonii. Wszyscy za udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody, które ufundowała firma Nu-Med Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu.
Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zorganizowano i rozstrzygnięto konkursy na: "Najładniejsze kłosy i kwiaty - Dożynki Wierzbica 2019". Wśród nagrodzonych znalazły się: Klub Senior +, KGW Busówno, KGW Olchowiec, KGW Wólka Tarnowska, KGW Pniówno, KGW Chylinianki, KGW Ochoża, KGW Wierzbica-Osiedle, KGW Busówno-Kolonia, KGW Olchowiacy, Marlena Banach, oraz "Domowe potrawy i przetwory-SMAKI NATURY": Klub Senior +, KGW Busówno, KGW Pniówno, KGW Wierzbica, KGW Wierzbica-Osiedle, KGW Busówno-Kolonia, KGW Olchowiacy, Kozak Alina.
Urząd Gminy w organizacji imprezy wspomogli: Gospodarstwo Rolne Arasimowicz Mira, Jacenty i Konrad z Cycowa, PKS Chełm Sp. z o. o., Poleski Park Narodowy w Urszulinie, Styl-Bud s.c. Piotr Surowiec, Dorota Sagan, Gospodarstwo Rolne w Wierzbicy Bożena i Tadeusz Kocińscy, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Zuzańska Magdalena Wierzbica-Osiedle, F.H. PAKRO Kazimierz Romanowski Cyców-Kolonia Druga, FHU ASTREX Andrzej Struszewski Syczyn, Projektowanie i Nadzór Roboty Drogowe Henryka Figiel Chełm, POOL BROKER Sp. z o.o. Lublin, Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod gruszą" Zofia Ziemba, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Ołowek Piotr Firex Chełm, NU-Med. Centrum Diagnostyki i terapii Onkologicznej w Zamościu, P.H.U. "Duet" Kinga Marczyk Siedliszcze, P.H.U Trans-Maj Majewski Józef, Lubelskie Przedsiębiorstwo Instalacji Sanitarnych ELPIS w Lublinie, Stowarzyszenie Integracji SALIX, Święcica, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Blue Dot s.c. Michał Mazurek i Paweł Walczuk - dostawca Internetu, Koło Łowieckie Nr 36 "Przepiórka" w Cycowie, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Roltex Siedliszcze Sp. z o.o.

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash