Strona główna : : Kontakt : Godziny Pracy : Biuletyn Informacji Publicznej : Galeria

NARODOWE CZYTANIE 2019Wójt Gminy Wierzbica oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbicy zaprosili mieszkańców swojej gminy do uczestnictwa w akcji Narodowe Czytanie 2019, która odbyła się 10 września na placu przed Urzędem Gminy. W tegorocznej odsłonie czytano nowele polskie autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. W happeningu przygotowanym z tej okazji wzięło udział ponad 200 osób, a wśród nich min. przedstawiciele samorządu, rady powiatu i gminy, seniorzy, uczniowie szkoły podstawowej. Akcja ma na celu promocję czytelnictwa i przypomnienie wybitnych dzieł literatury polskiej. Odbywa się ona pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, a zapoczątkował ją w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski.
W Wierzbicy już od godzin porannych lektorzy nowel przebrani za postacie z epoki pozytywizmu zachęcali przechodniów do uczestnictwa w wydarzeniu rozdając ulotki z cytatami czytanych tego dnia autorów. Przy placu, na którym miała się odbyć akcja zostały także rozmieszczone tabliczki z fragmentami i cytatami z nowel. Spotkanie rozpoczęto o godz. 9.00 od odczytania listu okolicznościowego od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy Annę Socha oraz odśpiewania "Roty" przez uczestników wydarzenia. Czytanie nowel zainicjowała Wójt Gminy Wierzbica Zdzisława Bożena Deniszczuk fragmentem "Dobrej Pani" autorstwa Elizy Orzeszkowej. We wspólnym czytaniu także uczestniczyli: Radna Rady Powiatu Chełm Agnieszka Dąbrowska, Radna Rady Gminy Wierzbica Marta Kozak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Wierzbicy Marzanna Jakuta, Dyrektor Przedszkola w Wierzbicy Bożena Kloc, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbicy Anna Socha, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbicy Beata Sienkiewicz, poeta Antoni Rzeźniczuk, doktor Małgorzata Gryzińska oraz pracownicy biblioteki, nauczyciele, przedstawiciele Klubu Seniora, Kół Gospodyń Wiejskich i uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzbicy. Kolejnym punktem programu wydarzenia był mały koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu lokalnych zespołów Sąsiedzi oraz Klub Seniora. Część artystyczną zwieńczyła recytacja autorskich wierszy o ojczyźnie w wykonaniu Antoniego Rzeźniczuka. Piękna oprawa spotkania, miła atmosfera i zaangażowanie lektorów sprawiły, że wszyscy przybyli z uwagą słuchali prezentowane fragmenty nowel. Także zaciekawieni mieszkańcy gminy, którzy przyjechali tego dnia do Wierzbicy przystawali i dołączali do grupy widzów. Na zakończenie spotkania Wójt Gminy Wierzbica uroczyście wręczyła certyfikaty uczestnictwa w Narodowym Czytaniu lektorom oraz zaproszonym gościom. Wydarzenie na tyle zaciekawiło widzów, że po zakończeniu i podziękowaniach Pani Wójt nikt nie ruszył się z miejsc. Po części oficjalnej lektorzy przebrani za postacie z XIX w. w ramach Akcji Narodowego Czytania odwiedzili jeszcze dzieci w Przedszkolu Gminnym oraz w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Wierzbicy. W trakcie wędrówki ulicami Wierzbicy rozdawali przechodniom ulotki z cytatami autorów nowel.
O stylizację osób czytających zadbała Pani Dorota Depta, która przygotowała piękne stroje inspirowane XIX wieczna modą. Przebrani lektorzy budzili duże zainteresowanie publiczności. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia oraz uczestnikom akcji. SimpleViewer Gallery

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash