Strona główna : : Kontakt : Godziny Pracy : Biuletyn Informacji Publicznej : Galeria

DOŻYNKI GMINNE WIERZBICA 2012W dniu 16 września 2012 r na obiektach integracyjnego centrum kulturalno-rekreacyjnego w Wierzbicy-Osiedle odbyły się po raz kolejny uroczystości dożynkowe.
Dożynki to wielkie święto polskiej wsi, to znak braterstwa całej wspólnoty rolniczej, której praca budzi powszechny szacunek i uznanie. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Lokalne Święto Żniw jest wyrazem podziękowania rolnikom za ich trud, którego symbolem jest dożynkowy wieniec i bochen chleba. Symbole dostatku, obfitości i sytości.
Tradycyjnie już we wrześniu w formie festynowo sakralnej podziękowaliśmy rolnikom - mieszkańcom gminy za trud włożony w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Uroczystości były skierowane do wszystkich mieszkańców gminy, a także zaproszonych gości. Impreza miała charakter rodzinny, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Po uroczystej mszy świętej w intencji rolników Wójt Gminy Andrzej Chrząstowski, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Skrochocki, Proboszcz Robert Raczyński, a także Starostowie dożynek - Alicja Struszewska oraz Krzysztof Szeliga podtrzymując dawne obrzędy podzielili się z uczestnikami dożynek chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów.
Dalszą część uroczystości uświetniły liczne występy artystyczne, konkursy, można było również skorzystać z ofert przygotowanych przez twórców ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich, którzy zaprezentowali dorobek twórczy regionu.
Można było nie tylko podziwiać wystawy, ale także zakupić wyroby z wikliny, bibuły, ręcznie robioną biżuterię i wiele innych pamiątek. Smakosze swojskiego jadła degustowali tradycyjną zupę grochówkę oraz prawdziwy wiejski chleb. Wielkim zainteresowaniem cieszył się turniej sołectw o Puchar Wójta Gminy, w którym uczestnicy zmagali się w takich konkurencjach jak: bieg na orientację, hula hop, wyścig trójek, I miejsce zajęło sołectwo Wierzbica-Osiedle, II - Syczyn, III - Chylin Wielki. Turniej pokazał to, że mieszkańcy naszej gminy potrafią się integrować bez względu na różnicę pokoleń.
Młodzież brała udział w biegu dożynkowym o puchar Prezesa ORLEN Upstream Wiesława Prugara. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami oraz upominkami ufundowanymi przez firmę ORLEN Upstream.
Przeprowadzony został również konkurs na tradycyjny wieniec dożynkowy, a także konkurs na chleb wypieczony metodą tradycyjną. W każdym z nich laureaci otrzymali upominki.
Natomiast dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy zorganizowano blok rozrywkowy z zespołem teatralnym MISIEK. Nie zabrakło także wrażeń dla kibiców klubu sportowego GKS Ogniwo Wierzbica, który rozegrał mecz ligowy z GKS Hetman Żółkiewka.
Mieszkańcy biesiadowali do późnych godzin nocnych przy rytmach zespołu "DEFIS".
SimpleViewer Gallery

SimpleViewer requires JavaScript and the Flash Player. Get Flash